21 Şubat 2014 Cuma

Cennetin Çocukları (Children of Heaven)
                               Yönetmen
                               OyuncularMohammad Amir NajiAmir Farrokh HashemianBahare Seddiqi
                     TürKomedi , Dram
                      Ülkeİran

Uzun zamandır böylesine etkilenmemiştim izlediğim bir filmden. 

Kızkardeşi Zehra'nın ayakkabılarını tamirciden getirirken kaybeden Ali, kendi ayakkabısını onunla ortak kullanmak zorunda kalacaktır artık. Belki, babalarının öfkesi korkuttuğundan, belki de zaten anlatsalar da babalarının yeni bir çift ayakkabı alamayacağını bildiklerinden kimseyle paylaşmazlar bu durumu. Boylarından büyük bu sorun onların en büyük sırrıdır artık. Çözmek de onlara düşmüştür. Günün yarısında abisinin ayakkabılarını giyer ve öyle gider okula Zehra. Okuldan çıkınca bir köşede buluşur iki kardeş, ayakkabı sırası Ali'dedir şimdi. Koşa koşa gitse de geç kalır hep ilk derse. Azar işitir, gene de söyleyemez neden her gün geciktiğini...

Bir gün "üçüncü" lük ödülü "spor ayakkabı" olan yarışmaya girmeye karar verir. Amacı üçüncü olup kazandığı ödülü Zehra'ya vermektir. Yazık ki birinci olduğuna belki de bu kadar üzülecek tek çocuk o olacaktır...

Sefalet, masumiyet, saflık, çocuk olamadan koca koca insanlar olmak...

İnanın; duygu seline kapılmaktan kendinizi alamayacaksınız. İki çocuk oyuncunun kusursuz doğallıkları illa ki izlenmeye değer. 

Şu dipnotu da ekleyerek bitirmek isterim: Film, 1999 yılı "En İyi Yabancı Film Oscar"ı ve "Montreal Film Festivali Fipresci ve Kiliseler Birliği Jüri" ödüllerinin sahibi.

Sevgiler...

5 yorum:

 1. Harika bir filmdi. Aynı yönetmenin Serçelerin Şarkısı isimli filmi de harikaydı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle yönetmeninin diğer filmlerini de izlemeliyim diye düşünüyorum zaten.

   sevgiler...

   Sil
 2. Çok güzel bir filme benziyor. Pek film izlemeyi sevmem özellikle tavsiye üzerine nedense ama okuduğumdan da etkilenip merak ettim ilk kez. Kızamıyorum da filmi izlemeye gerek kalmadı herşeyi yazmışsın zaten diye çünkü oyunculuk nasıl gerçekten merakı var, mekanlar nasıl merakı var vs. ve benim böyle bir filmden haberim bile yok işin garibi eski bir de ödüllü olmasına rağmen. Kendimi cahil hissediyorum ve iyi yayınlar diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. öyle düşünmeyin bence. herkesin bildiği diğerininkinden farklı mutlaka ;)
   bu film başarılı gerçekten.
   sevgiler...

   Sil
 3. Peder, Baran ve özellikle Serçelerin Şarkısı'nı da hararetle öneririm.

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...