14 Temmuz 2014 Pazartesi

Huzursuzluğun 8 Farklı Nedeni

Milliyet'ten Cengiz Hortoğlu, huzursuzluğun 8 farklı nedenini sıralamış. (Sizler için aşağıda paylaşıyorum ama orjinalini merak edenler için Tık tık). Fazla bi genellemiş esasen, ama içinde doğru bulduklarım da yok değil. Örneğin 8. maddeyi ben de en yakın zamanda hayata geçirsem hiç de fena etmem. Biriktiren bi insanım. Saçma sapan şeyleri gün gelir işime yarar diye hayatımdan çıkaramıyorum. Eskiden daha da vahimdi halim ama gene de bu konuda aşmam gereken uzun bi yol var. Eşim, ilerde yoğurt kaplarını bile biriktiren teyzelerden olacağımı söylüyor. Gülüyorum :)
Söz konusu yazı aşağıda sunulmuştur:
(kaynak:http://www.milliyet.com.tr/huzursuzlugun-8-farkli-nedeni/cengiz-hortoglu/gundem/gundemyazardetay/14.07.2014/1911592/default.htm)
"İşte huzursuzluk yaratan 8 farklı neden:
1)Sevdiğim insan beni anlamıyor.
*Yapmanız gereken anlaşılmaya çalışmak yerine anlamaya çalışmanız.
2)Tatile gittiğimde işlerimi, çalışırken tatili düşünüyorum.
Neredeysen orada ol, tatildeyken tatilde çalışırken işte… Olmadığın yerde olmaya çalışma.
3)Sahip olduklarım beni tatmin etmiyor, hep daha fazlasını istiyorum.
*Daha iyisine sahip olmayı istemek yanlış değil. Ama daha iyisini isterken sahip olduklarının keyfini çıkartamazsan, daha fazlasına da sahip olsanız da bir önemi yok.
4)Çok öfkeliyim, kalp kırıp sonra pişman oluyorum.
*Öfkelenme nedeniniz karşındakinin sizin gibi düşünmesini kabul edememenizdir.
Farklı düşüncelere izin vermeniz ve onlardan yararlanmaya çalışmanız sizi zenginleştirir. Herkesin aynı şeyleri düşündüğü bir dünyayı kimse istemez.
5)Gelecekle ilgili kaygılar duyuyorum.
*Gelecekle ilgili kaygı üretmek yerine neler yapabilirim? Sorusunu sormanız sizi çözüme götürecektir. Sürekli kaygı ve endişe üretmeniz istemediğiniz olayların başınıza gelmesini kolaylaştırır. Ne düşünürseniz onu yaşarsınız.
6)Arkadaşlarımın en küçük olumsuz davranışı beni çok üzüyor.
*Bu kadar üzüleceğinize yapılan o davranıştan hoşlanmadığını arkadaşınızı kırmadan söylemeniz çok daha iyi sonuçlar verecektir.
7)Bütün gün uğraşıyorum, yapılacak işleri yetiştiremiyorum. Bu durum çok canımı sıkıyor.
*Her akşam ertesi gün neler yapacağını yazılı olarak belirleyin, yapacaklarınızı kağıt üzerinde görmeniz hayatınızı tahmininizin üzerinde kolaylaştıracaktır.
8)Odam devamlı karmakarışık, dolaplarım eşya ile tıklım tıklım dolu…
*Kendinize bir iyilik yapın, fazla eşyaları odanızdan çıkartın. Fazlalıkları öncelikle ihtiyacı olanlara verin. fazla ışıkları bile kapatın, sadeleşin, sadeliğin huzurunu yaşayın."
 ***
Bakalım bu yazıda sizi huzursuz kılan noktaların örtüştüğü hususlar var mı?
Huzurlu günler herkeslere :)

3 yorum:

 1. sevgili zeze,
  vaaay! çok başarılı bir derleme olmuş!
  nokta atışı hepsi, gerçekten de sağlam gerginlik kaynakları hepsi de!
  bana en çok uyansa 7. zihnim sürekli yapılacak işlerle dolu; ceplerim, telefonum notlarla... yine de yetişememe hissini yaşıyorum sıklıkla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ah o yapılacaklar listesi... bilmez miyim nice yorucudur. bunun yanı sıra okunacaklar, görülecekler, izlenecekler... vs. o listelere, tuttuğumuz notlara yetişmek için "bir" tane ömür az belki de ne dersin ;)

   Sil
  2. "kesinlikle" derim!:)
   cemal süreya daha güzel demiş ama:
   "hayat kısa
   kuşlar uçuyor"

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...